Nové nádeje pre riedke vlasy: Moderné prístupy a technológie

Nové nádeje pre riedke vlasy: Moderné prístupy a technológie

Ak sú vaše vlasy prirodzene riedke a trápi vás nadmerné vypadávanie vlasov, je dôležité zvýšiť starostlivosť o vlasy a vlasovú pokožku.

Denne môžeme stratiť desiatky vlasov...

...čo však nemusí znamenať problém. Vlasový cyklus trvá 3-6 rokov. Ku koncu tohto cyklu nastane situácia, kedy je vlas vo vlasovom folikule slabo usadený, čo môže spôsobiť jeho ľahšie vypadnutie, či už prirodzene alebo pri narábaní s vlasmi (umývanie či česanie).
Vlasy vypadávajú viac v zime a rednúť môžu aj naším pričinením – nevhodnou starostlivosťou alebo nešetrnou manipuláciou. Ak spozorujete, že vám vypadávajú vlasy viac než je obvyklé, uistite sa predovšetkým, či sa o vlasy a vlasovú pokožku staráte dostatočne. Ak sa tento stav nezlepší, navštívte radšej dermatológa, ideálne trichológa.
vlasová diagnostika

Aké sú zásady šetrnej starostlivosti o vlasy?

Pre vlasy je najzdravšie keď nezasahujeme do ich prirodzenej povahy.
Akékoľvek neprirodené (aj keď v dnešnej dobe bežné) úkony môžu vlasy namáhať a poškodzovať. Ak už pozorujete určité poškodenie vašich vlasov, postupujte podľa nasledujúcich tipov pre ich lepšiu regeneráciu a návrat do formy:
  • Snažte sa vlasy zaťažovať čo najmenej – vlasom môže prekážať časté umývanie komerčnou kozmetikou, sušenie, fénovanie, kulmovanie, žehlenie, vyčesávanie, farbenie, odfarbovanie a tiež časté používanie vlasovej kozmetiky. Vlasom rovnako neprospievajú tesné účesy a príliš utiahnuté copy. Znažte sa im čo najviac predchádzať.
  • Chráňte vlasy pred nepriaznivými vonkajšími vplyvmi – ak sa nezaobídete bez sušenia vlasov, vždy ich ochráňte špeciálnymi prípravkami, ktoré eliminujú ich poškodenie spôsobené teplom. Nesušte vlasy froté uterákom, radšej ich jemne osušte pomocou bavlnenej plienky. V lete používajte ochranné prostriedky s filtrom proti UV žiareniu.
  • Vlasy potrebujú živiny - iba tak si udržia kvalitu. Živiny im dodajú napríklad vitamíny skupiny B (B1,B2,B3,B5,B6,B7,B9,B12), vitamín C a E, samozrejme vitamín H (biotín), ale aj minerálne látky ako zinok a selén.


Ak máte akékoľvek otázky ohľadom starostlivosti o vlasy alebo iných tém týkajúcich sa krásy a zdravia tela a duše, neváhajte sa na nás obrátiť!

Čo ak existuje rýchle a účinné riešenie?

Vlasové vlákna (hair fibers) sú rýchlou záchranou pre ľudí, ktorí trpia vypadávaním vlasov alebo majú veľmi riedke vlasy. Vlasové vlákna sú na trhu dostupné v podobe "zahusťovačov vlasov". Zahusťovač obsahuje tisíce mikroskopických vlákien, ktoré sa po nanesení pomocou elektrostatiky naviažu na jednotlivé vlasy. To umožní prirodzený a diskrétny výsledok.

 

zahusťovač vlasov

 

Zahusťovač vlasov mioWell

Vlasové vlákna mioWell sú k dispozícii až v 15 prírodných farebných odtieňoch, ktoré môžeme medzi sebou kombinovať. Po použití vodeodolného fixátora mioWell ich môžete bez obáv vystaviť náročnejším vonkajším podmienkam a vplyvom počasia.

Vlasové vlákna mioWell nešpinia a nezanechávajú fľaky na oblečení ani na posteľnom prádle. Ich použitie je veľmi jednoduché. Stačí potriasť dózou s vláknami na riedkych miestach, kde presvitá pokožka hlavy. Tým sa vysypú tisíce mikroskopických vlákien z prírodnej bavlny a tie sa prichytia k vlasom.

Je však nevyhnutné, aby na miestach aplikácie boli vlasy. Vlákna nie sú určené pre aplikáciu priamo na pokožku alebo na plešinu. Cieľom je zbaviť sa presvitov na pokožke hlavy a vlasom dodať hustejší vzhľad. Pokiaľ možno čo najdiskrétnejšie. Vlasové vlákna mioWell sú na to ako stvorené. Výsledok je neuveriteľný!

Vlákna odstránite z vlasov šampónom. Akékoľvek úpravy vo vlasoch vrátane rôznych stylingových prípravkov (okrem mioWell fixátora) doporučujeme vykonať ešte pred aplikáciou mioWell vlákien.

Ako ďalej bojovať s vypadávaním vlasov?

Okrem zyšovania objemu vlasov alebo kamuflovania problému existuje tiež niekoľko klinicky testovaných prípravkov, ktoré pomáhajú s liečbou vypadávania vlasov. Každý z nich funguje inak a je určený na iný typ problému vypadávania vlasov.

Niektoré z týchto prípravkov majú navyše neželané vedľajšie účinky. Odporúčame sa poradiť s lekárom predtým, ako sa rozhodnete začať ich používať.

Finasterid

Finasterid je syntetický antiandrogén, ktorý sa pôvodne používal ako liek pri zväčšenej prostate. Zistilo sa však, že má zaujímavý vedľajší účinok – zvýšený rast vlasov.

Účinky finasteridu

Finasterid potláča negatívne účinky enzýmu 5α-reduktázy typu 2, ten spôsobuje zmršťovanie vlasových folikulov. Zároveň znižuje hladinu dihydrotestosterónu (DHT) v tele. DHT oslabuje vlasy a spôsobuje, že sú každým cyklom kratšie, tenšie, bezfarebnejšie, až sa z nich stanú jemné chĺpky, ktoré časom úplne zaniknú. Po užití finasteridu klesá hladina DHT až o 80 %, čím sa zastavuje vypadávanie vlasov.

Čo hovoria štúdie o finasteride?

Finasterid je jedným z najefektívnejších liekov proti padaniu vlasov. Podľa štúdií dokáže pomôcť až 83 % mužom, ktorých trápi dědičné plešatenie (androgénna alopécia). Výsledkom jeho účinkov je zastavenie alebo výrazné spomalenie vypadávania vlasov až u 90 % pacientov.

Pozor však na neželané vedľajšie účinky finasteridu!

[Štúdia] - Sexuálne vedľajšie účinky inhibítorov 5-α-reduktázy finasteridu a dutasteridu: komplexný prehľad >>

Viac o finasteride, jeho účinkoch aj rizikách sa dočítate v článku Finasterid pod lupou >>

Minoxidil

Minoxidil bol pôvodne liek na vysoký krvný tlak, ale vedľajším účinkom bolo zvýšenie rastu vlasov a ochlpenia. Teraz sa používa na liečbu vypadávania vlasov, najmä pri androgénnej alopécii.

Funkcia minoxidilu a dávkovanie

Minoxidil predlžuje rastovú fázu vlasu a robí ho silnejším. Počas prvých týždňov používania môžu niektoré vlasy vypadnúť skôr, ale nové vlasy budú kvalitnejšie a zdravšie.

Odporúčaná koncentrácia minoxidilu je 5% pre mužov a 2% pre ženy. Dávkovanie je 2x denne a nikdy by sa nemalo prekročiť predpísané množstvo. Výsledky sa dostavujú približne po 4 mesiacoch užívania.

Minoxidil a vedľajšie účinky

Medzi vedľajšie účinky patrí podráždenie očí alebo pokožky, dýchacie ťažkosti, bolesť na hrudníku, zrýchlený srdečný tep, opuch úst a ústnej dutiny, slabosť, malátnosť alebo náhle pribratie na váhe.

Účinnosť minoxidilu

Minoxidil má vysokú účinnosť pri liečbe vypadávania vlasov.

  • Po jednom roku užívania sa u 48% mužov zastavilo vypadávanie a obnovil sa rast vlasov,
  • u 26% sa rast čiastočne zlepšil
  • a u 16% nebola zaznamenaná obnova rastu.
  • Minoxidil je ešte účinnejší na ženy, aj keď im sa odporúča používať nižšiu koncentráciu.
  • je účinnejší pri liečbe lysín a čiastočnej plešatosti.
  • U 30% mužov aj žien došlo k úplnému zastaveniu alebo aspoň miernemu eliminovaniu vypadávania vlasov.

Keď nič nepomáha

Určité prípady vypadávanie vlasov spôsobeného závažnými zdravotnými problémami sú rezistentné voči akejkoľvek liečbe. V tomto prípade existuje riešenie - transplantácia vlasov.

Transplantácia vlasov

Je to bezbolestný chirurgický zákrok a výsledky sa dostavia po 6 mesiacoch po zákroku. Prvé vlasy môžu vypadnúť, ale ďalšie sú trvalé.

Existuje viac metód transplantácie vlasov

FUE metóda

je najvyužívanejšia metóda transplantácie vlasov. Pri nej sa odoberú vlasové štepy z temena hlavy a aplikujú sa na postihnuté miesto. Zákrok sa vykonáva mikroihlou a špeciálnym implantátorom a môže trvať až 8 hodín.

Metódou FUE je možné transplantovať až 3000 vlasov. Táto metóda nemá žiadne nežiaduce účinky a je vhodná pre každého. Pred transplantáciou sa vyžaduje oholenie väčšej časti hlavy. Táto metóda patrí k tým najdrahším.

DHI metóda

je známa aj ako priama transplantácia vlasov. Pri nej sa odoberajú časti vo veľkosti max.1 mm a implantujú sa v špecifickom smere, uhle a hĺbke. Z implantovaných folikulov potom vlasy samé rastú. Ide o precízny zákrok vykonávaný vyškoleným chirurgom pomocou špeciálneho nástroja. Po transplantácii nezostávajú žiadne jazvy.

FUT metóda

je zastaralá metóda transplantácie folikulárnych jednotiek. Pri nej sa vyrezával prúžok kože s vlasovými folikulmi, ktorý sa rozdelil na jednotlivé štepy. Avšak pri ich následnej implantácii nedochádzalo vždy k súmernému uchyteniu a na mieste vloženia implantátu sa mohli vytvárať hrbolčeky.

Na mieste odberu zostávali tiež veľké a trvalé jazvy a u niektorých pacientov dochádzalo k znecitliveniu miesta zákroku aj na niekoľko rokov.

S.H.E. metóda transplantácie vlasov

využíva tenšiu, dutú mikroihlu na transplantovanie vlasov jednotlivo. Týmto spôsobom sú údajne dosiahnuteľné ešte lepšie výsledky a uchytenie implantovaných vlasov než v predchádzajúcich metódach.

Viac o transplantácii vlasov TU>>

Klonovanie vlasov

Klonovanie vlasov je revolučná metóda transplantácie vlasov, ktorá je zatiaľ stále hudbou budúcnosti. Zahŕňa odoberanie vlasových folikulov, ich laboratórne naklonovanie a následné vloženie. Táto metóda je aktuálne testovaná a preverovaná v niekoľkých laboratóriách po celom svete.

Vedci zatiaľ narážajú na problémy s reprodukciou vlasových folikulov a zabezpečením správneho smeru, farby a hustoty rastu vlasov. Táto metóda bude zo začiatku veľmi drahá, ale môže významne pomôcť mnohým ľuďom trpiacim vypadávaním vlasov.

Vypadávanie vlasov nie je neriešiteľné.

Existuje niekoľko spôsobov, ktoré môžu pomôcť. My v mioWell ponúkame celý rad vlasových prípravkov, ktoré môžu pomôcť vašim vlasom získať zdravie a objem. Vďaka ich ošetrujúcim účinkom posilníte vaše vlasy a dodáte im potrebnú regeneráciu. Vďaka vlasovým vláknam mioWell môžete okamžite a prirodzene zakryť riedke miesta vo vlasoch a vďaka mioWell minoxidilu podporíte zdravý a silný rast vašich vlasov.

Napísať komentár

Každý komentár podlieha schváleniu pred uverejnením.

Táto lokalita je chránená testom reCAPTCHA a vzťahujú sa na ňu pravidlá ochrany súkromia a podmienky poskytovania služby hCaptcha.