Zdravie našich vlasov je kľúčom k ich kráse. Bez zdravia nemôžu byť krásne. Preto sme vytvorili zoznam problémov s vlasmi, ktoré môžu narušiť ich zdravie. V článku nájdete opis bežných problémov a rady, ako ich riešiť. Zoznam je doplnený o tipy a triky, ako na zničené vlasy, ktoré sa vám určite budú hodiť. O akých problémoch a nanič vlasoch sa píše? Prečítajte si článok.
Krása je téma, ktorá sa často skloňuje. Dôvodom je to, že nám záleží na tom, aby sme boli pekní. Mnohí filozofi, spisovatelia a psychológovia sa snažili nájsť definíciu krásy. Aristoteles ju vyvodzoval z jednotlivých krásnych vecí, Hegel ju považoval za prejav idey v zmyslovom svete. Najčastejšie sa však stotožňujeme s názorom Tomáša Akvinského, ktorý hovorí, že krásne sú veci, ktoré sa nám páčia pri pohľade na ne.
Ako na zničené vlasy podľa typu problému
Starostlivosť o vlasy a pleť je dôležitá pre naše súčasné poňatie krásy. Problémy s nimi nezmiznú, aj keď zmeníme náš pohľad na estetiku. Zničené vlasy sú realitou, s ktorou musíme bojovať. Avšak správnou starostlivosťou a v niektorých prípadoch aj liečbou sa môžu zmeniť nielen na zdravé vlasy, ale priam na korunu kráľovskej krásy. Preto sme pre vás pripravili zoznam 11 typov problematických vlasov a rady, ako si s nimi poradiť.
1. mastné vlasy
Mastné vlasy sú bežným problémom v puberte, keď hormóny spôsobujú nadmernú tvorbu mazu na pokožke hlavy. Tento maz potom mastí vlasy po celej dĺžke. Avšak niektorí ľudia sa s týmto problémom trápia celý život. Príčinou môže byť stres, smog, nezdravé stravovanie alebo nedostatočný príjem tekutín.
Riešenie pre mastné vlasy
Príliš časté umývanie vlasov môže paradoxne vysušiť pokožku a spôsobiť nadmernú tvorbu mazu. Preto je dôležité vybrať si šampón určený pre mastné vlasy. Ak vám nevyhovuje, môžete skúsiť aj domáce recepty na zbavenie sa mastných vlasov.
Zábaly zo žĺtku vajíčka, oplachy s citrónovou šťavou alebo jablčným octom sú veľmi účinné. Aloe vera primiešaná do šampónu tlmí tvorbu mazu. Masáž s panenským olivovým olejom pomáha k mikrocirkulácii a vyživuje pokožku. V prípade nedostatku času na umytie vlasov môžete použiť suchý šampón alebo detský púder.
2. Šedivé vlasy
Prvý biely vlas nám môže pripomenúť, že sme o niečo starší. Avšak šedivé vlasy sa už dávno nespájajú len so starobou. Môžeme zostať mladí aj s bielymi vlasmi na hlave.
Šedivé vlasy sme zaradili medzi nanič vlasy preto, že keď vlas príde o pigment melanín, zmení sa aj jeho štruktúra. Stáva sa rovnejším, hrubším a tvrdším.
Riešenie pre šedivé vlasy
Ak ste začali šedivieť príliš skoro a nikto z vašich predkov nemal biele vlasy vo vašom veku, môže to byť signálom zdravotného problému. Je pravdepodobné, že máte nedostatok vitamínu skupiny B alebo D alebo trpíte anémiou. Vitamínové doplnky môžu pomôcť a dokonca pozastaviť šedivenie.
Ak sa neviete zmieriť so šedivými vlasmi, môžete siahnuť po kvalitnej farbe. Na výber máte permanentné farby, šampóny alebo melíry. Ak si chcete ponechať svoje strieborné vlasy, použite tónovače a šampóny na odstránenie žltého efektu. Sivé farby na hlavu sú veľmi elegantné a zjednodušia prechod z farebných vlasov na biele.
3. Riedke vlasy
Riedke vlasy môžu byť následkom hromadného vypadávania vlasov po dlhodobom strese alebo po pôrode. Niektorí ľudia však majú takýto typ vlasov od prírody. Jemné a riedke vlasy bez objemu sú bežným problémom, na ktorý existuje veľa účinných riešení.
Riešenie pre riedke vlasy
Najjednoduchším a zároveň veľmi praktickým riešením na riedke vlasy je krátky a šikovne spravený strih. Vlasy ostrihané do postupna sú omnoho ľahšie a nadýchanejšie. Základom by mala byť zdravá strava bohatá na vitamíny A, E a vitamíny skupiny B. Odporúčame tiež ošetrovať svoje vlasy kvalitnými maskami na podporu rastu vlasov. Siahnuť môžete aj po esenciálnych olejoch. Rozmarínový olej a avokádový olej podporujú rast vlasov, mäta pieporná zase zabraňuje vypadávaniu vlasov.
Ak možnosť a chuť, môžete si pripraviť masky na vlasy podľa receptov starých mám a z ingrediencií, ktoré ľahko nájdete aj vo vašej kuchyni. Káva stimuluje pokožku, cibuľový vývar urýchľuje rast, pivo dodá vlasom lesk a objem.
4. Príliš suché a lámavé vlasy
Suché a lámavé vlasy môžu byť spôsobené agresívnym a nesprávnym farbením, zosvetľovaním alebo dlhodobým používaním trvalej. Silné chemické zložky týchto prípravkov poškodzujú štruktúru vlasu. V lete môže byť problémom dlhodobé vystavenie UV žiareniu, kúpanie sa v slanej alebo chlórovanej vode. Tieto faktory spôsobujú suchosť a lámavosť vlasov.
Riešenie pre suché a lámavé vlasy
Arganový olej je výborný pre regeneráciu poškodených vlasov. Jeho účinky pomôžu vrátiť vlasom zdravie, lesk a elasticitu. Môžete ho použiť ako zábal pred umytím vlasov šampónom. Navyše arganový olej prirodzene chráni vlasy a pokožku pred slnkom.
Keratínové masky na poškodené vlasy sú tiež veľmi účinné. Pomáhajú obnoviť poškodenú vrstvu keratínu a urobiť vlasy pevnejšími, pružnejšími a odolnejšími.
5. Rozdvojené končeky
Rozdvojené končeky vlasov sú podobným problémom ako suché a lámavé vlasy. Môžu pokaziť celkový dojem z účesu a nepôsobia esteticky ani zdravo. Zastrihnutie končekov vlasov však nestačí na to, aby ste sa ich navždy zbavili. Tieto vlasy sú poškodené hlboko vnútri a ak ich nesprávne liečite, končeky sa znovu rozdvoja.
Riešenie pre rozdvojené končeky
Skôr ako siahnete po nožničkách, skúste si spraviť mesačnú kúru na poškodené vlasy. Pravdepodobne im chýba keratín, ktorý im dodá pevnosť a pružnosť. Kvalitné masky a séra s keratínom a arganovým olejom by mali pomôcť. Pravidelne si masírujte končeky vlasov olejmi. Môžete si vybrať špeciálne oleje na rozštiepené končeky alebo esenciálne oleje.
6. Zničené vlasy bez lesku
Ak chcete obnoviť lesk svojich vlasov, je dôležité zistiť príčinu straty lesku. Môže to byť spôsobené lupinami, lámavými vlasmi alebo poškodením farbením. Príčinou môže byť aj smog alebo stres. V takom prípade stačí málo, aby vaše vlasy opäť žiarili a boli lesklé.
Riešenie pre vlasy bez lesku
Existuje mnoho prírodných prostriedkov na zvýšenie lesku vlasov. Môžete opláchnuť vlasy octom po umytí a výsledok bude okamžitý. Zábaly z esenciálnych olejov, ako olivový, kokosový alebo arganový olej, vytvárajú ochrannú bariéru pred slnkom a smogom. Kvalitné kondicionéry a vlasové séra tiež pomáhajú. Alebo použite trik kaderníkov a po usušení si nasprejujte vlasy špeciálnym leskom.
7. Krepové a nepoddajné vlasy
Krepovité vlasy nemusia byť ani kučeravé, ani rovné, ani zvlnené. Vo vlhkom prostredí sa môžu zježiť alebo skučeraviť a pri sušení strácajú lesk. Nakoniec ich nosíte vypnuté do copu.
Riešenie pre krepové a nepoddajné vlasy
Najlepším riešením sú najmä masky, prípravky, balzamy a šampóny s obsahom keratínu. Táto prirodzená bielkovina vám pomôže, aby vaše vlasy boli jemnejšie a hladšie, a aby si udržali svoju prirodzenú formu. Ak máte kučery, tak ich odľahčite dobrým strihom vlasov, alebo ich oživte miernou trvalou. V prípade, že pomerne častou používate žehličku na vyrovnávanie vlasov, tak nikdy nezabudnite na profesionálny prípravok na ochranu vlasov pred vysokými teplotami. Dbajte na výber kvalitných tužidiel, voskov, gélov a lakov, aby zbytočne nezaťažili vlasy a boli prirodzene lesklé a jemné. Výbornou voľbou sú aj vlasové oleje, ako napríklad olej z ľanových semiačok, ktorý keď nanesiete po umytí na mokré vlasy, prirodzene ich vyhladí a zjemní. Ak chcete mať trvalo hladké a hebké vlasy, tak skúste aj brazílsky keratín.
8. Vlasy ako drôty
Rovné a ťažké vlasy, ktoré si idú každý svojou cestou, potrebujú správny strih. Na tento typ vlasov fungujú len dva účesy: veľmi krátky alebo veľmi dlhý. Treba ich aj často prerieďovať, aby sa odľahčili. Ak sú príliš husté, žiaden účes na nich nevydrží.
Riešenie pre ťažké vlasy
Pre ťažké vlasy je dôležité používať kvalitný šampón a kondicionér. Na zjemnenie môžete použiť vodičku na rozčesávanie, keratínové masky a zábaly alebo masáže s olejmi. Investujte do profesionálnych prípravkov na styling a vlasy sa vám odvďačia objemom a leskom.
9. Lupiny
Lupiny sú malé biele šupinky, ktoré vypadávajú z hlavy a môžu znepríjemniť život. Sú spôsobené premnožením kvasiniek malassezia, ktoré žijú na pokožke a živia sa mazom. Toto chronické ochorenie sa vyskytuje častejšie, než si myslíte.
Zbaviť sa lupín nie je jednoduché. Ide o ochorenie pokožky, na ktoré treba zaútočiť z každého smeru. Zmena stravy, obmedzenie cukru, väčší prísun vitamínov, špeciálne šampóny a zábaly alebo dokonca dermatologická liečba môžu pomôcť.
Riešenie pre lupiny
Namiesto reklamovaných šampónov, ktoré sľubujú zdravé vlasy po jednom použití, siahnite po profesionálnych značkách dostupných v lekárňach alebo špecializovaných obchodoch. Na podporu ich účinkov môžete pridať do šampónu kvalitné esenciálne oleje, ako napríklad Tea tree olej zo zeleného čajovníka, ktorý má silné protiplesňové, antibakteriálne a protizápalové účinky. Pri zápaloch pokožky a silnom svrbení sú veľmi účinné aloe vera a oplachy z harmančeka alebo lipy. Tieto nielen odstránia lupiny a odumretú pokožku na povrchu hlavy, ale hlavne ju upokoja a podporujú rast vlasov tým, že odstránia nečistoty z folikulov.
10. Vypadávajúce vlasy
Strata vlasov môže byť pre niekoho veľmi ťažká a môže dokonca spôsobiť depresiu a stratu sebavedomia. Vypadávanie vlasov sa často spája s negatívnymi faktormi, ako je chemoterapia alebo silný stres. Avšak príčiny vypadávania vlasov sa líšia u mužov a žien.
Príčiny vypadávania vlasov u žien
Príčiny padania vlasov u žien môžu byť rôzne. Medzi ne patrí dlhodobý stres, napríklad spôsobený sťahovaním alebo smrťou niekoho blízkeho. Ďalšou príčinou môže byť znížená produkcia estrogénu po pôrode. Nedostatok vitamínu B12 a minerálov tiež môže spôsobiť vypadávanie vlasov. Užívanie niektorých liekov tiež môže mať vplyv na vypadávanie vlasov.
Ženy majú šťastie, že po odstránení príčiny vypadávania vlasov a po správnej liečbe sa im vlasy obvykle opäť narastú. V extrémnych prípadoch môžu byť potrebné lieky proti vypadávaniu vlasov. Väčšinou však postačujú vitamínové doplnky na podporu rastu vlasov s vitamínmi skupiny B, biotonínom, vitamínmi A a E, selénom, zinkom, železom a minerálmi. Masírovanie pokožky olejmi a používanie kvalitných masiek a šampónov na podporu rastu vlasov tiež môže pomôcť pri liečbe vypadávania vlasov.
Príčiny vypadávania vlasov u mužov? Dedičnosť alebo androgénna alopécia?
Muži majú jednu hlavnú príčinu vypadávania vlasov, ktorá je permanentná. Táto príčina je zvýšená citlivosť na testosterón DHT, ktorú muži dedia po svojich predkoch. Čím vyššia je hladina Dihydrotestosterónu, tým viac pôsobí na vlasové folikuly, ktoré sa zmršťujú a nedokážu produkovať nové vlasy.
Riešenie pre vypadávanie vlasov
Ak máte v rodine mužov s plešinkou, môžete začať s prevenciou vypadávania vlasov už dnes. Existujú tabletky, inhibítory DHT, ktoré blokujú vplyv tohto hormónu na vlasové folikuly. Sú dostupné aj účinné prírodné androgény vo forme tabletiek alebo obsiahnuté v šampónoch a roztokoch na vlasy. Na trhu sú tiež špeciálne prípravky, šampóny a séra proti vypadávaniu vlasov. Vyberajte si však len spoľahlivé a overené produkty alebo sa poraďte s dermatológom alebo lekárnikom.
11. Plešina
Alopécia Areata je vážny problém charakterizovaný ohraničenou stratou vlasov a vznikom lysých ložísk vo vlasoch. Tento stav môže byť spôsobený vírusovými infekciami a zápalmi alebo môže byť prejavom iného autoimunitného ochorenia.
Riešenie pre plešinu
Správna liečba Alopécie Areata, ktorá zahŕňa užívanie liekov predpísaných lekárom, môže dosiahnuť pozitívne výsledky. Existujú aj nové techniky liečby, ako napríklad laserová terapia alebo transplantácia vlasov, ktoré majú vysoké percento úspechu.